Koronavírus 2022
Az elmúlt 2 évben többféle irányelv volt érvényben a koronavírus kezelésével kapcsolatban, ezen az oldalon is több leírás született, próbálom most összefoglalni a jelenleg érvényes ellátási rendet.
Ha valakinek légúti betegsége jelentkezik, láz, hőemelkedés, fejfájás, nátha, köhögés, hasmenés, levertség, ízületi fájdalom, keressen bennünket telefonon, vagy e-mailen. Többnyire aznapra tudunk időpontot adni, a rendelések utolsó órájában már légúti betegeket szoktunk nézni, addig nem megyünk el, amíg mindenkit nem látunk el. A rendelőben gyors tesztet végzek, ha ez pozitív, az igazolja a Covid diagnózisát, ha negatív, akkor szükség lehet PCR tesztre, amit a Mentőszolgálat dolgozói végeznek Pózván, vagy szükség esetén a beteg otthonában.
Ha valaki Covid fertőzött lesz, karanténba kerül 10 napra, a teszttől számítva. Karanténba kerül továbbá minden szoros kontaktja, aki nincs beoltva. Aki be van oltva, is elkaphatja a koronavírust, így 10 napig neki is érdemes figyelni a tüneteit, és jelentkezni, ha tapasztal magán betegségre utaló jeleket.
Ha lejárt a 10 nap, és 3 napja tünetmentes az illető, akkor kikerül a karanténból.
A betegség ideje alatt figyelni kell a tüneteket. Az elhúzódó láz, mellkasi fájdalom, fulladás figyelmeztető jelei lehetnek a tüdőgyulladásnak. A fulladás elég szubjektív, a helyzetből adódó szorongás, pánik is okozhat fulladás érzést, miközben az oxigénellátottság tökéletes, és nagyon alacsony oxigén szint mellett sem biztos, hogy érzi valaki a fulladást. Ezért nagyon hasznos, ha valaki tudja mérni az oxigén szaturációt, amit sok okostelefon is tud, illetve lehet venni gyógyszertárban, interneten pulzoximétert, 5-6000 forintért. Karácsonyra jó ajándék szülőknek, nagyszülőknek, vagy akár saját részre. Indokolt esetben, rosszabb állapot, nagyobb rizikó, oltatlanság esetén én is tudok kölcsönadni ilyen eszközt, ez sokat segít az illető állapotának telefonos ellenőrzésében.
Mivel a légúti betegeket a rendelőben vizsgálom, van, hogy egy rendelés alatt 12 koronavírusos beteg tesztje lesz pozitív, fontos, hogy ne érkezzenek előzetes megbeszélés nélkül a rendelőbe. Időpontot kell kérni minden esetben, amit halasztható esetben néhány napon belül, sürgős esetben aznap mindig tudunk adni, de nem mindegy, hogy a rendelés melyik szakaszában érkezik vizsgálatra. Így is félő, hogy esetleg a fertőzést a rendelőben kapják el, de próbáljuk minél kisebbre korlátozni ennek esélyét, ezt azonban csak úgy tudjuk, ha irányítottan hívjuk a betegeket, elkerülve a felesleges válóban üldögélést.
Az oltások jelentősége nagy, a körzetből most ősszel, mióta már tömeges oltás rendelkezésre áll, csak oltatlanok haltak meg a Covid következményeként, kórházba is csak olyan beteg került, aki nincs beoltva. A betegséget elkaphatja az is, aki oltott, és oltatlannak is lehet, hogy semmi komoly baja nem lesz tőle, de aki nagyon beteg lett, az oltatlan volt. Nyilván a körzet betegeiből nem lehet az egész országra következtetni, de országosan is hasonló adatokat hallunk, bár az ember nem mindent hisz el, amit a tévében hall, ezt én is meg tudom erősíteni. Oltásból nagyon sokat adtunk be, illetve a betegeink zöme kapott oltást valamilyen oltóponton, jelentős egészségkárosodással, amit az oltás okozott, nem találkoztunk. Egyre több munkahelyen kötelező az oltás, ez alól felmentést csak átmenetileg, és nagyon meghatározott esetekben tudunk adni. Ezzel kapcsolatban hivatalos tájékoztatást is kaptunk, mi szerint veszélyeztetett terhesnek nőgyógyászati igazolással, szervátültetésen átesett betegnek átmenetileg lehet halasztani az oltást. Kemotherápiát kapó beteg oltása nem halasztható, de meghatározták, hogy a kezelés előtt-után mennyivel javasolt az oltás. 3. oltás halasztható igazolt Covid fertőzést követő 4-6 hónapig, de az első, második oltás a gyógyulást követően időkorlát nélkül beadható. Az oltások halasztásával kapcsolatos igazolások kiadásához tartanunk kell magunkat az aktuális ajánlásokhoz. Kérésre, mert valaki nem szeretné oltatni magát, de nincs az oltást kizáró körülmény, nem adhatok igazolást. A 3. emlékeztető oltás is javasolt akkor, ha már 6 hónap eltelt a 2. oltáshoz képest. Ezen az ellenanyag szint mennyisége sem befolyásol, nem feltétlenül van összefüggés az ellenanyag szintje és az esetleges betegség lefolyása között, így érdemes az oltás idejét figyelembe venni, amikor valaki a 3. oltás beadásának idejét mérlegeli.